Photo Summit Days w Concordia Design we Wrocławiu to wyjątkowy, otwarty festiwal fotograficzny. W dniach 30 – 31 maja zapraszamy na warsztaty z najlepszymi polskimi fotografami, wystawy, prezentacje portfolio oraz inspirujące prelekcje i dyskusje o przyszłości fotografii.
Motywem głównym tegorocznego Festiwalu jest Only Human – chcemy skupić spojrzenia i uwagę na temat człowieczeństwa w jego różnorodności, intymności i relacji ze światem. W centrum uwagi znajdą się ludzie – sfotografowani w niezliczonych stylach i formach – ale także ich interakcje z otaczającą rzeczywistością: naturą, zwierzętami, gospodarką i dynamicznie zmieniającym się krajobrazem społecznym oraz politycznym.
Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny! Na część z wydarzeń obowiązuje rezerwacja miejsc, szczegóły w opisach.
Program Photo Summit Days – 30 maja
Pierwszy dzień Festiwalu to wieszanie prac do wystawy “Galeria Bezdomna” i przegląd portfolio z jej kuratorem Tomkiem Sikorą. To także otwarcie wystawy zdjęć autorstwa Szymona Brodziaka oraz wystawy plenerowej zwycięzców konkursu zeszłorocznej “Galerii Bezdomnej”. Zapraszamy również na niezwykle bogaty blok programowy przygotowany przez Katedrę Grafiki i Podyplomowe Studia Fotografii Uniwersytetu SWPS oraz przeglądy portfolio prowadzone przez członków ZPAF i wystawę w Galerii Fotografii ZPAF.








Wieszanie prac do wystawy Galeria Bezdomna
Kurator: Tomek Sikora, godz. 16.00 - 20.00, sala Kamienica


Galeria Bezdomna to przestrzeń, gdzie każdy pasjonat fotografii może pokazać własne prace. Wystarczy przynieść swoje wydrukowane i podpisane zdjęcia (w dowolnym formacie) zawiesić je, a dzień później potem wpaść z przyjaciółmi na wernisaż. Wspólnie będziemy celebrować kreatywność wrocławian i gości.
Na montaż prac zapraszamy od godz. 16.00 do godz. 20.00
Wernisaż: sobota 31 maja godz. 13.00
Pomysłodawcami inicjatywy są Tomek Sikora i Andrzej Świetlik.
Przegląd portfolio
Prowadzenie: Tomek Sikora, godz. 16.30 - 17.30, miejsce: Sala Kamienica "Galeria Bezdomna"



Zapraszamy na przegląd portfolio z legendą polskiej fotografii, niepokornym Tomkiem Sikorą. Zasady udziału w przeglądzie:
- Na spotkanie z Tomkiem Sikorą zaprosimy 3 pierwsze osoby, które zarejestrują się tutaj:
- Wybrane osoby prosimy o przyniesienie ze sobą do 15 zdjęć wgranych na pendrive.
"Jesteś tym co widzisz" - wystawa fotografii Szymona Brodziaka
Witryny Concordia Design Wrocław




Wystawa Szymona Brodziaka „Jesteś tym, co widzisz.” to zbiór 20 motywów fotograficznych, które zapraszają do refleksji nad tym, jak to, co widzimy, wpływa na naszą tożsamość. Mistrz fotografii czarno-białej, znany z charakterystycznego stylu, który przez fotografię pokazuje kadry z filmów, które nigdy nie powstały łączy minimalizm z emocjonalnym przekazem, tworząc obrazy pełne głębi i intymności. Każda fotografia opowiada swoją historię. Brodziak skłania do przemyśleń o tym, jak nasza percepcja rzeczywistości kształtuje nasze emocje i postrzeganą tożsamość.
Wystawa plenerowa artystów nagrodzonych podczas Photo Summit Days 2024
Taras Concordia Design Wrocław


Zapraszamy na wystawę zdjęć artystów nagrodzonych podczas zeszłorocznej edycji “Galerii Bezdomnej.” Wyróżnieni artyści:
- Przemysław Gawłowski
- Marta Janiak
- Artur Zdral
- Roland Okoń
- Anna Mazur
Blok programowy przygotowany przez Katedrę Grafiki i Podyplomowe Studia Fotografii Uniwersytetu SWPS.
Miejsce: Uniwersytet SWPS we Wrocławiu


















Przegląd portfolio
Prowadzenie: Karol Krukowski, Katedra Grafiki Uniwersytetu SWPS Filia we Wrocławiu, godz. 17.00 - 18.00


Bez znaczenia czy robisz dużo zdjęć czy mało, z pewnością są Twoje. To brzmi banalnie, ale warto powtarzać, że każda nasza fotografia to decyzja, deklaracja, zajęcie stanowiska. Jestem ciekaw o czym opowiadasz, na co patrzysz, a jeśli potrzebujesz pomocy ze zrozumieniem własnej pracy, zapraszam na konsultację Twojego fotograficznego portfolio do Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Karol Krukowski
Zapisy:
Przegląd portfolio
Prowadzenie: Agata Grzych, Podyplomowe Studia Fotografii Uniwersytet SWPS Filia we Wrocławiu, godz. 17:00 – 18:00


Interesuje mnie fotografia kreacyjna, aranżowana, inscenizowana i konceptualna. Jeśli lubisz wymyślać zdjęcia i tworzyć własne koncepcje artystyczne lub korzystasz w swojej pracy z intuicji i wyobraźni, zastanawiasz się, co zrobić ze swoimi fotografiami dalej, to zapraszam na konsultację Twojego fotograficznego portfolio do Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Agata Grzych
Zapisy:
Przegląd portfolio
Prowadzenie: Jacek Kołodziejski, Podyplomowe Studia Fotografii Uniwersytet SWPS Filia we Wrocławiu, godz. 17:00 – 18:00


Na co dzień używam fotografii do tworzenia wymyślonych światów, czasami są to światy reklamy, niekiedy moje własne. Zawsze jest w nich coś wspólnego. Jeśli lubisz łączyć fotografię z modą, architekturą czy performancem, zapraszam na konsultację Twojego fotograficznego portfolio do Uniwersytetu SWPS. Jacek Kołodziejski
Zapisy: https://university.swps.pl/photosummit
Przegląd portfolio
Prowadzenie: Kamil Kotarba, Podyplomowe Studia Fotografii Uniwersytet SWPS, godz. 17:00 – 18:00


W swojej pracy twórczej mam styczność zarówno z precyzyjnym planowaniem zdjęć co aranżowaniem spontanicznych do-obiektywowych sytuacji. Jeśli interesuje Cię balans między planem a przypadkiem lub chcesz wzmocnić konceptualne podejście w swojej twórczości, zapraszam do przeglądu portfolio w Uniwersytecie SWPS. Kamil Kotarba
"Dekonstrukcja stylu" rozmowa Jacka Kołodziejskiego z Kamilem Kotarbą
Podyplomowe Studia Fotografii Uniwersytet SWPS, godz. 18.00 - 19.30


Zapraszamy na rozmowę o fotografii, w której wspólnie przyjrzymy się roli konceptu i procesu twórczego w realizacji sesji zdjęciowej. Porozmawiamy o tym, jak idea kształtuje finalny efekt, gdzie kończy się przypadek, a zaczyna świadoma kreacja. Porozmawiamy o doświadczeniach z własnej pracy, poruszając temat balansu między artystyczną wizją a wymaganiami rynku i świata sztuki. Gość: Kamil Kotarba, prowadzenie: Jacek Kołodziejski
"Klimatyczna fotografia produktowa w stylu neo-noir" - warsztat w studiu fotograficznym.
Prowadzenie: Adrian Seliga, Podyplomowe Studia Fotografii Uniwersytet SWPS, godz. 17.00 - 18.00


Podczas warsztatu zostaną przedstawione autorskie techniki oświetleniowe, stylizacji sceny oraz sposobów fotografowania produktu w aranżacji. Estetyka operowania obrazem opierać się będzie o style “cinematic” oraz mroczną atmosferę sci-fi w wymiarze komercyjnym.
Przykłady realizacji w tym stylu możecie zobaczyć tutaj: https://protechteus.com/psf-x-photosummit-day-2025
Zapisy:
Wykład: "Fotografia sportowa. Moja droga: od sportowca do fotoreportera sportu"
Prowadzenie: Aleksandra Szmigiel, SONY Europe Imaging Ambassador, godz. 12.00 - 13.25


Zapraszamy na wykład: “Fotografia sportowa. Moja droga: od sportowca do fotoreportera sportu”
Wykład: "O świadomości w fotografii"
Prowadzenie: Tomasz Lazar, WORLD PRESS PHOTO, Global Ambasador Fuji Film, godz. 13.35 - 15.00


Tomasz Lazar zabierze nas w podróż przez swoje projekty fotograficzne. Poruszy temat świadomości fotograficznej dlaczego jest ważna i co nam daje. Jak zmienia się nasz proces tworzenia w momencie większej świadomości oraz jak pomagać naszemu rozwojowi.
"OP POP. OBRAZY JAKO EFEKT UBOCZNY" wystawa fotografii Juliusza Sokołowskiego
Miejsce: Katedra Grafiki i Podyplomowe Studia Fotografii Uniwersytetu SWPS


Każdy obraz jest rzeczywistością, nawet jeśli nie kojarzy się z okiem, nosem czy stopą ludzką.
To rzeczywistość sama w sobie, powiązana czasem z figurami geometrycznymi, które istnieją także poza tym obrazem. Koło istnieje jako figura geometryczna w przyrodzie, historii,
w wierzeniach”.
WOJCIECH FANGOR
Idea cyklu pojawiła się jako skutek obserwacji, wizualnej interpretacji, eksperymentu, odkrycia.
“Odkrycia” w “OBJAWACH REALNOŚCI NIŻSZEJ RANGI” (T. Kantor) obrazów niemal tożsamych z “kołami” Wojciecha Fangora i – równolegle – “odkrycia” w tych “kołach” przedmiotów miernego znaczenia i lichego pochodzenia.
Poddanie banalnych, zdegradowanych odpadów optycznemu recyklingowi, poskutkowało fotograficznymi obrazami odsyłającymi nas do techniki sfumato Leonardo da Vinci, malarstwa bezkonturowego, op artu i… Kosmosu.
Blok programowy przygotowany przez Okręg Dolnośląski ZPAF











Przegląd portfolio
Prowadzenie: Michał Pietrzak, miejsce: Concordia Design Wrocław, godz. 15:30-17:30


Przegląd portfolio z dr Michałem Pietrzakiem, absolwentem Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Laureat Nagrody im. prof. Witolda Skulicza Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie oraz Stypendium Województwa Dolnośląskiego. Wyróżniony w konkursie Nagroda Roku ZPAP Wrocław. Nagrodzony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Artysta, architekt, pedagog. Prezes Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Przegląd portfolio
Prowadzenie: Halina Marduła, miejsce: Concordia Design Wrocław, godz. 15:30-17:30


“Głównym obszarem moich zainteresowań twórczych jest natura rzeczywistości, zarówno w aspekcie subiektywnym, jak i obiektywnym. Za pomocą fotografii staram się opisać ich wzajemny wpływ, relacje pomiędzy światem wewnętrznym a zewnętrznym.
Niekiedy sięgam po środki bliższe dokumentacji, innym razem posługuję się kreacją, tworząc alternatywną rzeczywistość pojęć i metafor.
W zakresie wymiany z innymi twórcami ciekawi mnie indywidualne spojrzenie na podejmowany temat, osobista refleksja oraz wynikające z niej wnioski i dobór środków wyrazu.”
Forma prezentowanych na konsultacji prac – wydruki lub odbitki.
Przegląd portfolio
Prowadzenie: Łukasz Spychała, miejsce: Concordia Design Wrocław, godz. 15:30-17:30


Jesteś na etapie budowania portfolio i nie wiesz, od czego zacząć? Masz już je gotowe, ale nie wiesz, czy spełnia branżowe standardy? Zapraszamy na wyjątkowy przegląd portfolio, gdzie sztuka spotyka się z merytoryczną analizą, a fotografia nabiera nowego wymiaru. Udział w wydarzeniu pozwoli Ci zrozumieć mocne strony Twoich prac oraz obszary wymagające poprawy.
Przyjdź na spotkanie z gotowym zestawem zdjęć w formie wydruków lub plików na nośniku zewnętrznym (np. pendrive lub karta pamięci) albo Twoim laptopie/tablecie. Poświęć chwilę na selekcję zdjęć, tak aby kierunek naszej rozmowy był krokiem naprzód i małym przełomem w Twojej fotografii!
Przegląd portfolio
Prowadzenie: Monika Cichoszewska, miejsce: Concordia Design Wrocław, godz. 15:30-17:30


Poprzez fotografię wyrażamy siebie.
Jestem ciekawa kim jesteś … jako fotograf/ka, do czego dążysz w swojej twórczości, o czym i w jaki sposób opowiadasz . Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, ukierunkowania twoich działań, zapraszam na konsultacje Twojego fotograficznego portfolio.
Forma prezentowanych prac – wydruki lub odbitki.
Finisaż wystawy "Relacje" Piotra Kaczmarka
Miejsce: Galeria Fotografii ZPAF, godz. 20.00 - 21.00.



Wystawa, jak i sam tytuł, odnosi się do wieloznaczności, przy pomocy której, można budować alternatywne światy. Jak mawiał artysta konceptualny John Baldessari: „Gdy tylko połączysz dwie rzeczy, otrzymasz nową historię”. Te same obrazy w zależności od relacji jakie tworzą z innymi zdjęciami mogą mieć różne znaczenie. To głównie fotografie banalnych scen, ukazujące piękno i brzydotę w jednym, często zawierające niedopowiedzenia i elementy zaskoczenia lub absurdu. W skład wystawy wejdzie kilka mniejszych projektów między innymi takich jak np. : Safari, Dioramy. Projekty te charakteryzuje interpretacja antroposfery jako gry, świadomy pastisz przyjętej konwencji,
paradoksalne skojarzenia, dowolne komponowanie form i znaczeń, cytat, przy czym sam opis służy prowadzeniu, własnej gry. Odpowiednio ze sobą zestawione zdjęcia, stworzą zależności między nimi, nadając im, wraz z opisami, nowy sens, w myśl, że prawda to pojęcie relatywne.
Program Photo Summit Days – 31 maja
Future/Lab
Wykłady dotyczące przyszłości fotografii są już tradycją podczas Photo Summit Days. To unikatowe spotkania z wybitnymi fotografami, którzy kształtują obraz polskiej branży fotograficznej, wytyczają nowe ścieżki i odpowiadają na światowe trendy.
Wykład tłumaczony będzie na Polski Język Migowy dzięki współpracy z Fundacją Katarynka.




Osobiste mistrzostwo w fotografii. Wykład będzie tłumaczony na Polski Język Migowy
Wykład gościa specjalnego – Szymona Brodziaka, sala Kamienica, godz. 18.00 -19.30




Na wykładzie „Osobiste mistrzostwo w fotografii” Szymon Brodziak podzieli się swoją filozofią pracy artystycznej i ponad 26 letnim doświadczeniem w dążeniu do twórczego mistrzostwa. Omówi, jak znaleźć swój unikalny styl, rozwijać go i przekładać na zdjęcia, które mają emocjonalną moc. Szymon pokaże, jak ważne jest zrozumienie siebie jako artysty i przełamywanie własnych ograniczeń, aby tworzyć autentyczne obrazy. Wykład będzie inspiracją dla każdego fotografa, który chce wyjść poza schemat i stać się mistrzem w swojej dziedzinie.
Warsztaty fotograficzne
Miejsce: Concordia Design Wrocław
















Edycja na już czyli rzecz o wyborze zdjęć i konstruowaniu historii
Prowadzenie: Wojciech Grzędzinski, godz. 9:00 - 12:00, sala S7.



Fotografujesz już w sumie jakiś czas i choć technikalia aparatu nie mają dla Ciebie tajemnic, to czujesz że nie wiesz jak ze swoich zdjęć ułożyć historie. A może wszystkie Twoje zdjęcia są fantastyczne i teczka z nimi przestała się zamykać?
To spotkanie jest w takim razie dla Ciebie. W kameralnej grupie wspólnie podyskutujemy na tematy wyboru zdjęć, budowania portfolio i historii, szukania narracji czy ekspozycji swoich fotografii. Na waszych materiałach poćwiczymy praktykę edycji w atmosferze wymiany myśli i opinii. Będziemy dyskutować, spierać się i wzajemnie uczyć się patrzenia na świat.
Grupa 10 osób, każdy z uczestników proszony jest o przyniesienie ze sobą max. 80 zdjęć (portfolio lub max dwie historie). Zdjęcia nazwane w sposób umożliwiający identyfikację uczestnika oraz kolejność wyświetlania, w formacie 2000px dłuższy bok, 72 dpi, należy wysłać do 29/05 na adres email:
Jak fotografować sport? Podstawy fotografii sportowej wraz z warsztatem praktycznym.
Prowadzenie: Aleksandra Szmigiel, godz. 9:00 – 12:00, sala Widok



Warsztat fotograficzny: Jak zacząć fotografować sport? Podstawy fotografii sportowej wraz z warsztatem praktycznym. Przegląd portfolio dla chętnych.
Wprowadzenie do tworzenia fotoreportażu/projektów fotograficznych
Prowadzenie: Tomasz Lazar, sala Widok, godz. 9:00 – 12:00, sala S6



Tematem i celem warsztatów fotograficznych będzie wprowadzenie do budowania fotoreportażu. Uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez kolejne etapy przygotowania się do tworzenia fotoreportażu, tego na co należy w nim zwrócić uwagę. Autor podzieli się swoim doświadczeniem i omówi również podejście do projektów fotograficznych bazując na swoich pracach.
Fashion & Beauty
Prowadzenie: Lidia Popiel, godz. 9.00 – 12.00, sala S8



Warsztat fotograficzny
Oczami Brodziaka - monochromatyczna sesja zdjęciowa
Prowadzenie: Szymon Brodziak, godz. 9.00 - 12.00, sala Widok




Warsztat fotograficzny
Prezentacje fotoesejów – spotkania z najwybitniejszymi fotografami, rozmowy, prezentacje zdjęć.
Prosimy o rezerwację miejsc – wystarczy jedna rezerwacja aby wysłuchać wszystkich wystąpień.
















Lidia Popiel - SONY Europe Imaging Ambassador
Fashion & Beauty, godz. 13.20 - 14.20, Sala Kamienica,



Tomasz Lazar - WORLD PRESS PHOTO, Global Ambassador Fijifilm
Niekończąca się opowieść, godz. 14.30 - 15.30, sala Kamienica,



Tomasz Lazar – niezależny fotograf, artysta i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie. Od 2014 roku Globalny Ambasador Fujifilm. Laureat nagród, w tym: World Press Photo, Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo, Grand Press Photo oraz Lumix Festival for Young Journalism. Jego prace były publikowane w wielu prestiżowych tytułach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post oraz New York Magazine. W 2016 roku został wybrany jednym z 12 uczestników JoopSwart Masterclass.
Jego projekty były prezentowane na całym świecie podczas festiwali fotograficznych w Europie, Azji i Ameryce. Za projekt „Teatr życia” zdobył Grand Prix na Festiwalu Fotografii w Łodzi.
Tomasz Lazar zabierze nas w podróż przez swoje projekty fotograficzne. Poruszy temat świadomości fotograficznej dlaczego jest ważna i co nam daje. Jak zmienia się nasz proces tworzenia w momencie większej świadomości oraz jak pomagać naszemu rozwojowi.
Aleksandra Szmigiel- SONY Europe Imaging Ambassador
Spotkanie poprowadzi Paweł Gołębski, sala Kamienica, godz. 15.40- 16.40



Aleksandra Szmigiel, ur. 1988, mieszka w Warszawie, niezależna fotografka, współpracująca z agencją Reuters. Pracowała przy największych imprezach sportowych, takich jak Igrzyska Olimpijskie (Tokio 2020 i Pekin 2022, Paryż 2024), Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce, Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, Mistrzostwa Świata w narciarstwie i innych. Jest ambasadorką marki Sony i wielokrotnie nagradzaną fotografką w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach fotograficznych, m.in. POY, Grand Press Photo, World Sports Photography Awards. Jej fotografie były publikowane w najważniejszych tytułach, takich jak The Washington Post, TIME, The New York Times, The Guardian, Le Monde, Le Figaro, Liberation, Vouge. Jest autorką osobistych projektów o sportowcach oraz wystaw indywidualnych oraz zbiorowych.
Wojciech Grzędziński - Laureat WORLDPRESS PHOTO
"Bieg okoliczności", godz. 16.50 – 17.15, sala Kamienica



Fotoreporter. Pasjonuje się tematami związanymi z człowiekiem i jego emocjami. Dokumentował wielokrotnie strefy konfliktów zbrojnych. Laureat konkursów fotograficznych World Press Photo, POY, Sipa awards, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo oraz Zdjęcia Roku Grand Press Photo (2022, 2023, 2024). Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf oficjalny Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014 i 2018. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Bieg okoliczności to opowieść o przeszło dwudziestu pięciu latach z aparatem: przy oku, w torbie, na ramieniu, w domu, podróży, pracy, wojnie…
Anna Gondek - Grodkiewicz
Kuratorka Photo Summit Days 2025


Fotografka. Laureatka Grand Press Photo 2017 (I nagroda w kategorii Życie Codzienne – Fotoreportaż.
Jej prace publikowane były m.in. w National Geographic Polska, Newsweeku, The Times Polska, Gazecie Wyborczej, Wysokich Obcasach i Gali, jak również w prestiżowej publikacji PRESS „15 lat Grand Press Photo”. Wykładowczyni fotografii na Wydziale Grafiki oraz w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Realizowała tematy fotograficzne wśród Indian Kuna Yala zamieszkujących wyspy archipelagu San Blas na Morzu Karaibskim; badała tradycje w kulturze Ameryki Centralnej (Panama, Kostaryka, Nikaragua, Salwador); docierając do kultów Tajlandii; fotografując „Piekło Kobiet” w Salwadorze; a na Islandii i w Polsce zgłębiając fenomen tęsknoty ludzi zachodu za intensywnym kontaktem z surową naturą. www.annagondek.com
Historia naszego festiwalowego zdjęcia
Na zdjęciu - Magda Pasierska, foto: Jacek Kołodziejski


Magda Pasierska – wokalistka, producentka muzyczna, kulturoznawczyni, nauczycielka śpiewu i aktywistka. Zagrała setki koncertów w Polsce i Europie, występując m.in. przed Bobbym McFerrinem, Leszkiem Możdżerem czy Beastie Boys. Znana z występów w zespole wokalnym Me Myself and I, współtworzyła też trio producenckie Herbata i współpracowała z takimi grupami jak m.in. Bipolar Bears czy Mr Transponder. Od 2018 roku prężnie rozwija swoją karierę solową pod pseudonimem Mapa. W 2017 roku opublikowała minialbum zatytułowany “EP1”, a w 2021 – debiutancki longplay „Wzywam Cię”.
SHOOTME Visual Artists – Sesja wizerunkowa Magdy Pasierskiej i okładka płyty MAPA EP1
Fotograf —> Jacek Kołodziejski
Stylizacje —> VasinaStudio
Włosy —> Kacper Raczkowski
Makijaż —> Marianna Yurkiewicz
Podziękowania —> Ola Golas z pracowni krawieckiej Royal with Cheese
Skontaktuj się z nami:

