Concordia Reads: Guide to Zeruya Shalev

Kategoria:

W jaki sposób pisać o splątaniu tożsamości w samym centrum kulturowego tygla?

Zapraszamy na drugą odsłonę #ConcordiaReads, czyli cyklu wydarzeń poświęconych literaturze i rozmowie o niej Agnieszki Budnik (Raport z Literatury) we współpracy z #ConcordiaDesign i wydawnictwem W.A.B. Każde ze spotkań będzie monograficzną opowieścią-przewodnikiem po twórczości wybitnych współczesnych pisarek.

Już 26 sierpnia będziecie mogli wysłuchać prelekcji poświęconej Zerui Shalev, której proza oscyluje wokół mozaikowych tożsamości na styku Izraela i Palestyny, ciężaru historii tego regionu, prób przekroczenia traumy, ale też miłości i przyjaźni.

Wykład poprowadzi Agnieszka Budnik z Raportu z Literatury, która przeprowadzi nas przez kolejne teksty i rozdziały z życia i autorki, z naciskiem społeczne i kulturowe konteksty osnute wokół kilku ostatnich powieści Shalev.

 

? 26.08.24
? godz. 19:00
? Miejsce: Concordia Design, sala Luna
? Wstęp: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/887980-15kopia1

 

? Zeruya Shalev, urodzona 13 maja 1959 roku w kibucu Kinneret, to izraelska pisarka, której twórczość skupia się na rozpracowywaniu emocji, relacji i historycznych traum. Jej debiutancka powieść “Życie miłosne” (1997) zdobyła międzynarodową sławę dzięki wnikliwej analizie skomplikowanej miłości między młodą kobietą a starszym mężczyzną. Kolejne dzieła tylko ugruntowały jej pozycję w literaturze światowej.

Styl Shalev, głęboko emocjonalny i precyzyjny jednocześnie, służył pisarce do tworzenia opowieści o mozaikowych tożsamościach i nieprzerwanym konflikcie izraelsko-palestyńskim przeradzającym się w wojnę. W swoich powieściach autorka bada proces leczenia po traumie, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Shalev sama przeżyła zamach terrorystyczny, co wpłynęło na intensywność i wątki autobiograficzne jej pisarstwa. Brała udział w protestach przeciwko polityce okupowania Zachodniego Brzegu przez Izrael.

Jej twórczość często analizowana jest pod kątem feministycznym, ze względu na silne kobiece postacie i tematykę emancypacji. Literaturoznawcy wskazują na wpływ izraelskiej rzeczywistości oraz osobistych doświadczeń Shalev na jej pisarstwo. Powieści Shalev są tematem licznych esejów i badań akademickich, a jej wpływ na literaturę porównywany jest do takich pisarek jak Elena Ferrante i Margaret Atwood.

Shalev zdobyła przy tym wiele prestiżowych nagród literackich, a jej prace powieści przetłumaczono już na ponad 25 języków.